ПФЛ и БФС подготвят промяна във формата на квалификациите за Купата на България

Професионалната футболна лига и Българският футболен съюз обсъждат промяна във формата на квалификациите за следващия сезон на турнира за Купата на България, съобщава „Тема Спорт“. Основната причина е неравномерното натоварване между клубовете от различните зони, особено тези от Югоизточна и Югозападна България.

През настоящото издание Спартак (Пловдив) трябваше да премине през цели четири кръга, за да достигне до сблъсъка с втородивизионния Пирин (Благоевград), който впоследствие го елиминира. В същото време отбори като Черноломец (Попово) от Североизтока и Ком (Берковица) от Северозапада не изиграха нито един предквалификационен мач заради липса на конкуренция в регионите си.

Затова от сезон 2026/2027 се очаква да бъде въведен нов квотен принцип за четирите зони. Югоизточната и Югозападната ще разполагат с по пет представители, а Североизточната и Северозападната – с по три. Така ще се оформят общо 16 отбора, които ще спорят в предварителния кръг срещу тимовете от Втора лига.

Предложението ще бъде подложено на гласуване от Изпълнителния комитет на БФС. Освен това се обмисля и мачовете от 1/16-финалите, когато се включват отборите от efbet Лига, да се провеждат през уикенда – в събота или неделя, за да се привлече по-голям зрителски интерес.

Related Posts

Лудогорец и Етър направиха голово шоу, шампионите вкараха седем в първата си контрола

Лудогорец започна лятната си подготовка с впечатляваща победа, след като се наложи със 7:4 над Етър в зрелищна контролна среща. Разградчани решиха до голяма степен изхода на двубоя още преди…

Лудогорец представи новите екипи и загатна за нов генерален спонсор

Лудогорец официално показа екипите, с които ще се състезава през сезон 2026/27. От разградския клуб разкриха, че дизайнът на новите фланелки е вдъхновен от богатото историческо наследство на региона, а…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *