
С бурни аплодисменти, силни емоции и спомени от славни години бе представена биографичната книга на легендата на Локомотив (Пловдив) и българския футбол Христо Бонев. Творбата, озаглавена „Осмото тепе“, събра на едно място спортни величия, общественици и десетки привърженици на „черно-белите“.
Събитието бе уважено както от легенди на Локомотив и Ботев, така и от бивши кметове, министри и настоящи футболисти на пловдивския клуб.
Сред официалните гости личаха имената на президента на България в периода 2002–2012 г. Георги Първанов, собственика на Локомотив Христо Крушарски, неговия съветник по спортно-техническите въпроси Чавдар Цветков, президента на БФС Георги Иванов, както и бившия шеф на футболната централа Валентин Михов. В залата присъстваха и множество верни привърженици на Локомотив.
Видимо развълнуван, Зума се обърна към присъстващите с прочувствено слово:
„Много ме развълнувахте! Нашата черно-бяла общност умее да обича. Искам да благодаря на всички за това мероприятие. Искам да благодаря първо на президента Георги Първанов, който още през 2007 година ме награди с орден „Стара планина“, което и сега е най-високото отличие в България.“
Легендарният футболист благодари и на най-близките си хора, които са били до него през цялата му кариера:
„Смятам, че голяма роля в израстването ми и в моята кариера играе моето семейство. Всички те са сега тук. Аз и съпругата ми благодарим на съдбата, че ни даде доста щастливи мигове да ги изживеем. Не би било възможно да застана сега тук и да ви говоря, ако още от младите ми години не бяха хората от черно-бялата общност, която ме заля с обич.“
В края на речта си Бонев отдаде почит и на футболистите, с които е делил една съблекалня, подчертавайки, че е имал щастието да бъде част от три различни поколения в Локомотив:
Първото – играчи с 15–16 години по-възрастни от него
Второто – неговите съвременници, начело с Георги Василев
Третото – плеядата на Едуард Ераносян и Аян Садъков
„На всички, които обичат Локомотив, им благодаря и искам да им кажа, че аз също безкрайно ги обичам“, завърши емоционално Христо Бонев.


