Димитър Димитров: Треньорите в детско-юношеския футбол са повече аниматори

Един от най-успешните родните специалисти Димитър Димитров даде обширно интервю за Дарик радио и дспорт, говорейки за развитието на българсикия футбол.

Ето какво споделя Херо:

Направи ми впечатление, че водещите отбори в лицето на Лудогорец, Ботев Пловдив и Черно море показват снижаване на формата си, което оказва влияние и на качеството на футбола. Няма как да търсим качествен футбол, когато не се плащат редовно заплатите в някои отбори.

Темата за чужденците е много сериозна. В България се получава парадокс, защото всички говорим, че трябва да налагаме български футболисти, но никой не защитава българските треньори. Сигурно до година ще има само чужденци треньори. Приемаме чужденци треньори, но всъщност не искат чуждестранни футболисти. Ако създаваме добър продукт, няма да се налагаме да вкарваме футболисти отвън. Повечето треньори в детско-юношеския футбол са повече аниматори, вместо да учат децата. Няма я вече и тази масовост. Нямаше го развлечението, което сега го има. Няма го училищния и махленски футбол. Малките деца правиха своята подготовка без да знаят на улицата. В страшно много школи треньорите разчитат на на таксата от родителите, а не да изграждат футболист. Сега това липсват. Отборите, които се правят в школите, обръщат повече внимание да направят отбор, а не футболисти единици. По-важното е да има единици, които да влязат в мъжкия футбол.

БФС прави стъпки да обучава треньорите в школите и да работят по единна методика. В последните 20 години качеството на футбола спада сериозно. 100% съм съгласен, че ако има български футболист с качества, той ще бъде предпочетен от футболист от 3-та или 4-та дивизия, който става звезда тук и ние ги продаваме после. През 2011 година в Черноморец, когато имахме проблеми, 3-4 години издържахме футболисти с взети футболисти от трета или четвърта френска, след което ги продавахме.

99% от футболистите се взимат със свободни трансфери. Какви са тези комисионни. Всички футболисти, които съм взимал са свободни агенти с процент от бъдеща продажба. Пишем 15% от бъдеща продажба на този мениджър.

БФС имат лостове да изградят единна методика и да има за всяка възраст такава. Всички да работят по един и същ начин. Сега видят някакви упражнения в интернет и ги правят. За какво ги правят и те не знаят. Не виждам как ще излезем от тази ситуация, но поне да има някакви наченки на това.

Related Posts

Черно море се раздели с един от головите си герои срещу Левски

Черно море официално прекрати отношенията си с полузащитника Димитър Тонев. Двете страни са постигнали споразумение за разтрогване на договора по взаимно съгласие, съобщиха от варненския клуб. Тонев пристигна на стадион…

Шампионската еуфория не стихва: Левски продаде над 14 000 фланелки и готви специални награди за феновете

Интересът към шампионската фланелка на Левски продължава да бъде впечатляващ. От клуба обявиха, че до момента са продадени над 14 000 бройки, което е поредното доказателство за силната връзка между…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *