Александър Димитров защити новото правило на БФС: Чашата преля, време беше за действие

Селекционерът на младежкия национален отбор на България Александър Димитров застана твърдо зад новото изискване на БФС клубовете да започват срещите си с поне един български футболист до 23 години в стартовия състав. Според него мярката е закъсняла, но необходима стъпка за развитието на родните таланти.

Димитров говори и за предстоящите контроли на националния тим, като подчерта, че въпреки натрупаната умора след дългия сезон, играчите трябва да намерят необходимата мотивация и концентрация.

„Сезонът беше тежък за футболистите, но пред нас има още два важни мача. След това ще могат да се насладят на заслужена почивка. Важно е да запазим енергията и настройката си за предстоящите срещи“, заяви специалистът.

Контролите са ключови преди Лигата на нациите

По думите на Димитров приятелските мачове ще бъдат ценна възможност за оценка на наличните футболисти преди старта на Лигата на нациите. Заради контузии в състава има сериозни промени, което ще отвори вратата за дебютанти и играчи с по-малко минути до момента.

„Тези двубои ще ни помогнат да видим на кого можем да разчитаме в официалните срещи. В Лигата на нациите отговорността е много по-голяма и трябва да сме подготвени максимално добре“, обясни той.

Селекционерът подчерта, че всяка победа носи увереност и самочувствие, от които отборът ще има нужда през есента.

Липсата на постоянство в центъра създава трудности

Димитров призна, че една от основните трудности пред щаба е честата смяна на футболисти в ключовите позиции в центъра на терена и отбраната.

Контузиите на играчи като Илия Груев, Кристиян Стоянов и Филип Кръстев принуждават треньорите постоянно да търсят нови варианти, което затруднява изграждането на стабилно ядро.

Черна гора остава неудобен съперник

Наставникът обърна внимание и на предстоящия съперник Черна гора, когото определи като физически силен и отлично организиран отбор.

„Разполагат с качествени футболисти, опасни са при контраатаки и статични положения. Това е много неприятен противник за нас, още повече че в последните пет мача срещу тях нямаме победа“, каза Димитров.

Въпреки негативната статистика той е убеден, че българският тим може да промени тенденцията.

„Българските футболисти заслужават шанс“

По отношение на новото правило на БФС Димитров беше категоричен, че ситуацията е наложила намеса.

„Поздравявам ръководството на БФС за смелото решение. Имаше срещи, в които единствените българи на терена бяха съдиите. Това показваше, че трябва да се предприемат конкретни мерки“, заяви той.

Според селекционера подобни регулации вече са дали положителен ефект, тъй като през последната година са се появили повече млади играчи с възможност за развитие на високо ниво.

„Нашите футболисти заслужават доверие. Сега е моментът да се възползват от този шанс и да покажат качествата си“, завърши Александър Димитров.

Related Posts

Кристиян Балов започна подготовка с Цървена звезда

  Българският национал Кристиян Балов официално стартира подготовка с новия си клуб Цървена звезда. Младият талант се присъедини към състава на сръбския шампион, който се събра на стадион „Райко Митич“…

Септември официално назначи португалеца Симао Фрейтас за старши треньор

  Септември София обяви официално новия старши треньор на представителния си отбор. Това е португалският специалист Симао Фрейтас, който поема тима преди началото на новия сезон. Фрейтас пристига в столичния…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *